Strona główna > NFL, Super Bowl > SUPER BOWL XLIV – Indianapolis COLTS – New Orleans SAINTS 17-31 – Święci mitrzami NFL

SUPER BOWL XLIV – Indianapolis COLTS – New Orleans SAINTS 17-31 – Święci mitrzami NFL

SUPER BOWL XLIV - 44 -  Miami, Florida. N/Z Drew Brees próbuje podawac. PHOTO @ CHRIS REIKO

SUPER BOWL XLIV - 44 - Miami, Florida. N/Z Drew Brees próbuje podawac. PHOTO @ CHRIS REIKO

Super Bowl dla Świętych – Wygrały serca 

W 44-tym Super Bowl New Orleans Saints pokonali na Sun Life Stadium w Miami Indianapolis Colts 31-17 i pierwszy raz w historii zostali mistrzami NFL. Dla przed czterema laty zdewastowanego huraganem miasta, wygrany Super Bowl to jak zmartwychstanie.

Od żywiołu po Super Bowl

– 4 lata temu 85 procent naszego miasta było pod wodą, mało kto nawet myślał o prowrocie do Nowego Orleanu, dziś całe miasto szaleje z radości – to najpiękniejszy moment jaki mógłbym sobie wyobrazić powiedział Drew Brees, rozgrywający Saints, a od wczoraj absolutny bohater nie tylko Nowego Orleanu, czy całego stanu Luisiana, ale większości Amerykanów, która z sympati w niedziele trzymała kciuki za bojowych Świętych.

Myśliwce ratują Underwood

Po odśpiewaniu hymnu przez na biało ubraną zwyciężczynie American Idol Carrie Underwood, która tylko przelatującym na stadionem z ogromnym hukiem myśliwcom F16 zawdzięcz to że świat przed telewizorami nie usłyszał jak jej wykonanie hymnu wygwizdano. Tuż przed nią dużo lepiej wypadła Queen Latifah, która odśpiewała pieśń „America the beautiful”.

Udany start Colts

Początek meczu wcale nie zapowiadał sukcesu Świętych. Colts zaczęli z impetem, a ich obrona w pierwszych dwóch kwartach szczególnie w kluczowych momentach dość sprawnie zatrzymywała ataki Drew Breesa i kolegów. Po fieldgoalu Matta Stovera z 38 jardów i przyłożeniu Pierra Garcona po 19-stojardowym podaniu Peytona Manninga Colts prowadzili już 10-0, a atak Świętych miał poważne kłopoty z rozwinięciem skrzydeł. Do przerwy jedyne punkty dla Saints zdobywał strzałami z 46 i 44 jardów ich kicker Garrett Hartley.

The Who dodali energii

W przerwie na błyskawicznie rozkładanej przez 2 000 osób scenie, czadu dali lengendarni The Who i chyba tego potrzeba było tak Świetym jak i widowni, bo przypływ energii po tradycyjnym Super Bowlowym half time był zauważalny tak na boisku jak i na trybunach, gdzie w zdecydowanej większości dominowali wymalowani i ubrani na czarno-złoto fani Saints.

Hazardowy ruch trenera

Po wznowieniu gry znany z agresywnych a czasami szalonych zagrań trener Saints Sean Payton zamiast tradycyjnego wykopu zdecydował się na zaskakujący dla wszystkich w tym również Colts onside kick, czyli krótki wykop ryzykowny, ale dający szanse na przejęcie przez siebie wykopywanej piłki. Na szczęście dla Saints Jonathan Casillas złapał piłke i po serii udanych zagrań Drew Breesa to ostatnie wylądowało polu punktowym w dłoniach Pierre Thomasa.

– Byliśmy mocno podekscytowani kiedy trener nam powiedział w szatni że robimy „Onside kick” – na szczęście złapałem piłke mówił Casillas. Był to bardzo ryzykowny ruch trenera Sean Paytona, ponieważ gdyby Casillas nie złapał piłki na 44-tym jardzie przejęli by ją Colts i istniałoby dużo zagrożenie że powiększyliby przewage.

Prowadzeniem 13-10 Święci nie nacieszyli sie długo, bowiem Peyton Manning z kolei kilkoma podaniami doporwadził piłke na 4-ty jard a stamtąd już runningback Joseph Addau znów wysunął Colts na prowadzenie 17-13. Świetnie dysponowany kopacz z Nowego Orleanu Garrett Hartley strzałem z 47 jardów doprowadził do stanu 17-16 dla Colts i wtedy ważną role odegrali obrońcy Saints.

Pudło Stovera, przełomem

Na początku czwartej kwarty obrona złotoczarnych zatrzymała atak Colts i zmusiła do strzelania fieldgoala. Matt Stover z 51 jardów spudłował, a piłke przejęli Saints i to jak się okazało był przełomowy moment tegorocznego Super Bowl. Quarterback Saints Drew Brees znów wzniósł się na wyżyny, kończąc serie udanych podań tym ostatnim na 2 jardowy touchdown do Jeremy Shockey. Po skutecznej akcji za 2 punkty Nowy Orlean szalał, Święci prowadzili 24-17, a Colts musieli odranbiać straty.

Złoty finisz Saints

Z dwójki rozgrywających tego Super Bowl większym uznaniem cieszył się przed meczem Peyton Manning, ogłoszony MVP czyli najlepszym graczem sezonu.  W niedziele tytuł ten jednak nie miał znaczenia, a wielki Peyton po prostu tym razem nie wytrzymał ciśnienia.

Gdy wydawało się że po podaniach Peytona Manninga Colts szybko odrobią straty, ten podał wprost w ręce obrońcy Świętych Tracy Portera, który to po przebiegnięciu 74 jardów zaliczył przyłożenie. Do końca meczu pozostało wprawdzie jeszcze ponad 3 minuty, ale w Nowym Orleanie po tej akcji zaczęły strzelać szampany i a fani zaczęli wychodzić na ulice, ich pupile prowadzili 31-17 i nikt już nie bał się klasy Peytona Manninga, a jego próby odrobienia strat spełzły na niczym.

Who dat, who dat

.. takie okrzyki było slychac po zakończeniu Super Bowl w przez całą noc na ulicach Miami i Nowego Orleanu. Co oznacza Who dat? – To slogan klubu przekornie pytający kto powiedział że może pokonać naszych Saints.

” Saints are coming”

Cud stał się faktem, zespół z zalanego przez huragan Katrine Nowego Orleanu zwyciężył w wielkim stylu w 44-tym Super Bowl. Stało się to co w specjalnie dla ofiar huraganu Katrina nagranej piosence przed czterema laty przepowiadał słynny Bono z grupy U2. Śpiewał on już wtedy że miasto się odradza ponieważ ” Saints are coming” – czyli Święci nadchodzą.

Bono prorokiem

W niedziele Saints  wlecieli w serca milionów Amerykanów.  Dzięki zwycięstwie futbolistów z zdewastowanego kilka lat temu Nowego Orleanu, łatwiej będzie Amerykanom zderzyć się ze skutkami kryzysu i uwierzyć w odrodzenie, odbudowe. Wygrana Saints  pokazała nam wszystkim że wiarą, nadzieją i pracą nawet po wielkiej klesce mozna sie podniesc. Echa tego Super Bowl wykrocza daleko poza futbol, czyli jak wyspiewal Bono Saints are coming.

Chris Reiko z Miami

PIERWSZA KWARTA NOR IND
  FG 7:34 Matt Stover 38 jardowy fieldgoalDrive info: 11 zagrań, 53 jardów, 5:53 0 3
  TD 0:42 Pierre Garcon 19 jardowe podanie od Peytona Manninga (Matt Stover punkt dodatkowy)Drive info: 11 zagrań, 96 jardów, 4:36 0 10
DRUGA KWARTA NOR IND
  FG 9:40 Garrett Hartley 46 jardów fieldgoalDrive info: 11 zagrań, 60 jardów, 6:02 3 10
  FG 0:05 Garrett Hartley 44 jardów fieldgoalDrive info: 5 zagrań, 26 jardów, 0:35 6 10
TRZECIA KWARTA NOR IND
  TD 11:50 Pierre Thomas 16 jardowe podanie od Drew Breesa (Garrett Hartley punkt za podwyższenie)Drive info: 6 zagrań, 58 jardów, 3:19 13 10
  TD 6:21 Joseph Addai 4 jardowy rajd (Matt Stover punkt dodatkowy)Drive info: 10 zagrań, 76 jardów, 5:26 13 17
  FG 2:06 Garrett Hartley 47 jardowy fieldgoalDrive info: 8 zagrań, 37 jardów, 4:14 16 17
  TD 5:46 Jeremy Shockey 2 jardowe podanie od Drew Breesa +udana konwersja za 2 punkty. Drive info: 9 zagrań, 59 jardów, 4:57 24 17
  TD 3:24 Tracy Porter 74 jardów return po przejęciu podania Manninga (Garrett Hartley punkt dodatkowy) 31 17
Reklamy
Kategorie:NFL, Super Bowl
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: