Strona główna > NFL, Sebastian Janikowski > Sebastian Janikowski najbogatszym kickerem w NFL

Sebastian Janikowski najbogatszym kickerem w NFL

Sebastian Janikowski najbogatszym kickerem w NFL. PHOTO @ CHRIS REIKO

Sebastian Janikowski najbogatszym kickerem w NFL. PHOTO @ CHRIS REIKO

16 milionów dolarów przez najbliższe 4 lata zarobi Polak Sebastian Janikowski kopiąc jajowatą piłke w Oakland Raiders, to największy kontrakt kickera w historii NFL. Z sumy na jaką opiewa nowy kontrakt Janikowskiego zagwarantowane ma on conajmniej 9 milionów.

– To jak najbardziej zasłużony kontrakt, a Sebastian jest warty każdego centa z tej umowy. Pracowaliśmy nad tym kontraktem od połowy grudnia, prawda jest że zadanie miałem ułatwione  bo mieliśmy najlepszego kickera. Żaden z pozostałych kickerów w NFL nie będzie miał takiego kontraktu  – zapewnia nas agent Janikowskiego od 11-stu lat Paul Healy.

Dla wtajemniczonych tak wysoki kontrakt Janikowskiego z Raiders nie jest jednak wielką niespodzianką, jego wysokość bije wszystkie rekordy jeżeli chodzi o pozycje kickera w NFL, ale tyle samo otrzymał rok wcześniej ustawiający mu piłke punter Shane Lechler.

Al Davis właściciel Raiders na kilka dni przed terminem transferów rozwiązał sprawe kontraktu i przyszłości słynącego z nadludzko mocnej lewej nogi polskiego kopacza Sebastiana Janikowskiego. Jeżeli Raiders nie podpisaliby kontraktu z Janikowskim do piątego marca wówczas byłby on całkowicie wolnym zawodnikiem, a chętnych w NFL na niego nie brakowało.

Duża podwyżka

Bycie na górze listy płac kickerów w NFL to nic nowego dla Janikowskiego, bowiem już w roku 2004 był on najlepiej zarabiającym kopaczem, gdy wówczas podpisał pięcioletni kontrakt z Raiders, przedłużając wcześniejszą również pięcioletnią umowe. To jeszcze na mocy kontraktu  z 2004-go roku Janikowski dotychczas zarobiał w ostatnim sezonie ponad 2 680 000 rocznie. Przypomnijmy że jeżeli Raiders przegrają mecz do zera, to prawie 32-letni Wałbrzysznin na boisko wyjdzie tylko raz na chwile do wykopu, którego cena od nowego sezonu wynosić będzie 250 000 dolarów. To brzmi nie do wiary. W sezonie zasadniczym NFL jest 16 spotkań, a w przypadku kiedy drużyna nie zdobędzie punktów i nie doprowadzi piłki w zasięg kickera, za 1 (tak jeden) wykop wznawiający gre Janikowski będzie inkasował ćwierć miliona dolarów.

Sebastian Janikowski NZ zdobywa 1000 -ny  punkt dla Oakland Raiders. PHOTO @ CHRIS REIKO

Sebastian Janikowski NZ zdobywa 1000 -ny punkt dla Oakland Raiders. PHOTO @ CHRIS REIKO

Urodzony w Wałbrzychu Polak jest zdecydowanie najlepszy w strzałach z dalekiego dystansu, w minionym sezonie tylko raz nie trafił z odległości poniżej 49 jardów, za to aż 6 razy na 8 prób idealnie strzelał z ponad 50-ciu jardów  to szczególnie cenne dla drużyny z mocno przeciętną formacją ataku jaką dysponują od lat Raiders.

Niewiadomo ile to pomogło Janikowskiego, ale kilku kickerów próbujących mu dorównać się ostatnio mocno skompromitowało. Jakimś cudem wybrany z AFC zamiast Janikowskiego Nate Keading z San Diego Chargers w decydującym meczu playoffs z Jets nie trafił 3 razy pod rząd z bliskich odległości. Na treningu przed Pro Bowl Keading doznał kontuzji

– Kontuzjował swoją confidence czyli pewność siebie – żartował wtedy z nami Sebastian Janikowski. Na wieść o tej kontuzji Polak był pewien że za niego powołany zostanie na prestiżowy mecz Pro Bowl. Jednak szokiem dla wszystkich było powołanie na tegoroczny Pro Bowl Dana Carpentera z Miami Dolphins, który na tym meczu nie trafił z 36-ciu jardów, dystansu z którego koledzy Janikowkiego śmieją że że popularny Seabass trafia z zamnkniętymi oczami.

Janikowski miał za sobą bardzo udany sezon w którym doszedł do tysiąca punktów zdobytych dla Raiders, a rok podkreślił najdłuższym fieldgoalem w karierze z 61 jardów, który okazał się czwartym najdłuższym w historii ligi.

Seabass to zawodowiec

– tak mówią o nim koledzy z szatni Raiders.

Niegdyś na początku kariery w NFL mówiło się o rozrywkowym charakterze Janikowskiego, ale koledzy z szatni już wtedy mieli o nim opinie zawodowca

– Nie ważne czy usłysze w radiu czy w telewizji czy Sebastian pił czy tańczył całą noc, jedno jest pewne że o 8-ej rano będzie gotowy do treningu i bedzie pracował za dwóch – mówił o nim rozgrywający Rich Gannon, który ostatni raz poprowadził Raiders do Super Bowl w roku 2003. Przez ostatnie 6 lat Sebastian nie dostarczył mediom żadnych rewelacji odnośnie rozrywkowego trybu życia, ożenił się z Lori i prowadzi przykładne spokojne życie.

Sebastian Janikowski skutecznosc z dalekich dystansow to jego najwiekszy atut. PHOTO @ CHRIS REIKO

Sebastian Janikowski skutecznosc z dalekich dystansow to jego najwiekszy atut. PHOTO @ CHRIS REIKO

NFL, klub Raiders a głównie jego właściciel Al Davis zrobili z Janikowskiego milionera już 10 lat temu, a teraz Sebastian zbiera profity ze swojego profesjonalizmu.

Zarabia i będzie zarabiał miliony, to dopiero połowa jego kariery, a zapytany przez nas co dziś by zmienił w NFL odpowiedział bez namysłu

– Zmieniłbym punktacje tak żeby za celne strzały z dalekich odległości drużyna otrzymywała więcej punktów, np. za strzał z ponad 50-ciu jardów 4 punkty, z 55-ciu 5 puktów, a z ponad 60-ciu 6 oczek, uważam że to uatrakcyjniłoby gre i jeszcze podniosło wartość kickerów – powiedział nam najbogatszy kopacz w historii NFL Sebastian Janikowski.

Niewiadomo czy NFL zastosuje się do sugesti Janikowskiego, ale pewne jest że jak potwierdzają zarobki wartość jego lewej nogi ciągle rośnie.

Chris Reiko, Oakland

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: